یاران قدیمی

خدایا همه این و آن را نگاه میکنند و من خود را که تماشایی تر از خود نیافتم

نزادهای اولیه کبوتر و معرفی نژادهای مختلف

 

 

امروزه با توجه به محیط های جغرافیایی گوناگون انواع مختلفی از کبوترها وجود دارند.در طی قرون گذشته انسان همواره عاملی جهت انتقال نژاد های مختلف به محیطهای متفاوت بوده است. کبوترها نژادهای گوناگونی دارند که تا کنون حدود ۴۰۰ نژاد آنها توسط انسان شناسایی شده است.کبوترها از نظر ظاهری بسیار متنوع هستند.

اولین نژاد(یا همان کبوتر چاهی) که تمام نژادها از آن پدید آمده اند:

 

 

 

    (Galatzer roller) کبوتری پرشی از شرق اروپا

      در غرب اروپا در بین کبوتر های پرشی رنگ چشم های گوناگونی دیده می شود. برای نمونه برخی از کبوتر های پرشی دانمارک چشم هایی به رنگ سبز دارند . و همچنین نژاد های دو رگه ای که از ( Tippler)  در غرب اروپا به وجود آمده اند ، بیشتر دارای چشمانی صدفی می باشند .

     ولی هنگامی که به جنوب اروپا می رویم و به کبوتر ها ی پرشی قدیمی و در حال انقراض ایتالیا نگاهی می اندازیم ، کبوتر هایی با رنگ چشم های قهوه ای و نارنجی جلب توجه می کنند .

     در مشرق زمین کشور چین دارای کبوتر های پرشی با تنوع زیاد در رنگ چشم می باشد ( قرمز ، نارنجی ، آبی و...) و در خاور میانه مهد کبوتر های پرشی جهان ، کبوتر های اصیل پاکستان ، ( Tippler) بیشتر چشمانی سفید یا صدفی ( سفید با رگه هایی از قرمز و آبی ) داشته و البته در کبوتر های مهر این نژاد چشم قهوه ای نیز دیده می شود.

            tippler

              ( رنگ چشم غالب کبوترهای اصیل تیپلر در این عکس به طور واضح دیده می شود )

ایران اما متنوع ترین کشور از لحاظ رنگ چشم در کبوتر های پرشی می باشد و ما در نژاد های گوناگون چشم هایی با رنگ های متفاوت می بینیم.

همان گونه که می دانید شهرهای تهران و کاشان جایگاه بهترین کبوتر های پرشی ایران زمین هستند ( ناگفته نماند که نژاد  های پرشی به گونه ی محدود تر و ضعیف تر  در نقاط دیگر نیز یافت می شوند ) چشم های کبوتر های اصیل تهران یک گام تیره تر از کبوتر های کاشان بوده ، تا جایی که رنگ های سیاه ، قهوه ای ، نارنجی و زرد رنگ غالب می باشند ؛ در حالی که در نژاد کاشان رنگ های سفید ، زرد  ، نارنجی و آبی رنگ غالب است . ( البته به سبب ادغام امروزه همه ی رنگ ها در این دو شهر دیده می شوند .)

           هما

                     همای اصیل تهران با چشم های قهوه ای ( از کبوتر های آقای کهن )

در پایان و پس از گشت و گذاری در تمامی گیتی و بررسی رنگ چشم بیشتر کبوتر های پرشی به این نتیجه می رسیم که :

بر خلاف ادعای رایج ، رنگ چشم هیچ ارتباطی با ساعت پرواز ندارد.

 

      ماهرو 

   کبوتر اصیل و زیبای ماهروی چانه طلایی با چشمانی به رنگ آبی روشن ( از کبوتر های جناب کهن)

 

       سرور تهرانی

                                             کبوتر سرور تهرانی با چشم های زرد

 

     کله دم سبز

                                  کبوتر کله دم سبز اصیل با رنگ چشم نارنجی           

          

      trakya roller

                                     از کبوتر های پرشی ترکیه با چشم هایی سفید

 

       budapest high flayer

                                          نژادی پرشی از مجارستان با چشم صدفی

 

       cloud cutter

                                         نژاد ی پرشی از اوکراین با چشم هایی سفید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قصه دو کبوتر عاشق

کبوتر شاهی

 

 

 

 

 

قصه دو کبوتر عاشق

کبوتر

هومر(كله اسبي)

اين نژاد كه طرفداراي بسياري در كشور ما دارد به خاطر كله زيباي اين كفتر كه به شكل اسب هست اينقدر طرفدار دارد.هومر ها يا كله اسبي ها را از كشور سوريه می آورند.در سوريه قيمت يك عدد كفتر هومر(كله اسبي) خوب 15 تا 20دلار هست.اما وقتي دسته تور دارها ميرسد ميشود دانه اي ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان --قیمت يك هومر(كله اسبي)خوب  35 تا ۸۰ هزارتومان می باشد.

هومرها داراي چند نوع پرشي و تزييني(سنگین) هستن كه نوع تزييني(سنگین) داراي بدني سنگين(تقريبا ۳ الی ۴ برابر كفترای تهراني از نظر وزن)هستند كه به درد پرش به خاطره سنگينيه زياد نميخورد(نوع تزيينيش رو در عكس زير مشاهده ميكنيد)

کفتر سنگین هومر

كله اسبي هرچه كله اش بزرگتر(قشنگتر.قیمتی تر) و خمیده تر(اصیلتر) میباشد و ارزشش بيشتر است و همینطور باید شانه های قوی ای و تقریبا پهنی داشته باشد.خوب به نوک  هومر(کله اسبی) توجه کنید.نوکش به همانند کله اسب رو به پایین وخمیده است برای همین لقب کله اسبی را گرفته است.بسیار زیبا و مجذوب کننده است وقتی با این نوع از نزدیک مواجه میشوید بسیار علاقه مندبه این نوع میشوید و دوست دارید حتما از این نوع داشته باشید

اگزهیبیشن هومر(Exhibition Homer) از فرم ها

 

 

 

 

 

 

 

 

اصطلاحات کبوتربازی

این کول و آن کول:به کبوترانی که در موقع پرواز از حدود لانه خارج و به راست و چپ و شمال و جنوب متمایل می شوند میگویند به این کول و ان کول میرود.

بوم دار:به کسانی گفته می شود که در استخدام پرورش دهنده بوده و نگه داری و نظافت کبوتران،لانه ان ها و نیز هر انچه که مربوط به کار پرندگان است را به عهده دارد

بازی دار:به کبوترانی گفته میشود که در اسمان به نمایش می پردازند و ملق می زنند و پرواز خود را زیباتر می کنند(بازی دار می گویند)

بریدن:به کبوترانی اطلاق می گردد که در هنگام پرواز با اشکال مواجه شده و نتواند توقعات صاحبش را براورده نموده و حد نصاب لازم را بدست بیاورد و زودتر از ساعت متعارف به لانه بازگردد و نیز نتواند خود را کنترل نماید می گویند بریده است.

بازی کردن:به کبوترانی که در هوا(اسمان)معلق می زند و نمایش می دهند را می گویند بازی می کند.

برفی شدن:به کبوتری که سفیدی برف همه جا پوشانده چشمانش را بزند و قادر به تشخیص نباشد و نتواند به لانه بازگرددمیگویند برفی شده است.

تو بند افتادن:به کبوترانی که از زیاد بازی کردن و معلق زدن دییگر قادر به پرواز نباشند و در اثر این واقعه بر هر بامی پا می گذارند می گویند بند شده است.

پس آمدن:به کبوتری گفته می شود که پس از چند مدتبه لانه خود باز گردد(البته کبوتریکه در اثر اتفاقی نتوانسته به لانه برگردد)می گویند پس امده و این کبوتر بسیار مورد توجه پرورش دهندگان است.

پشت دری:به کبوترانی گفته می شود که پرواز چندانی نداشته و از خود هنری نشان نمی دهند و به اصطلاح نامرغوبند و فقط برای جلد کردن انواع دیگر از ان ها استفاده می شوند می گویند پشت دری.این کبوتران اغلب در بیرون از لانه و پشت در قفس روزشان را به شب می رسانند.

پر بستن:به کبوترانی که هنوز لانه را به درستی نمی شناسند و نبایستی پرواز کنند و پرهایشان را به وسیله نخ می بند ند به این عمل پر بستن می گویند.

تو لک کردن:در مواقعی از سال مانند اخر تابستان و یا پس از فصل جوجه گیری کبوتران شروع به ریختن پرهای کهنه کرده و پرهای نو را جایگزین ان پرها می کنند در این مقع می گویند کبوتر تو لک کرده است.

تن کردن:وقتی کبوتران را با یکدیگر جفت می کنند می گویند تن کرده ایم .

تنگ بام:به کبوترانی که نزدیک ام پرواز می کنند می گویند تنگ بام امده اند.

تیپ:به دسته ای از کبوتران که با یکدیگر در پروازند تیپ گفته می شود.

تیپ باز:به پرورش دهندگانی که نقش را پرورش می دهند و به صورت دسته جمعی کبوتران را به پرواز در می اورند تیپ باز می گویند.

جلد کردن:وقتی پرورش دهنده ای کبوتری را به لانه عادت داده و پرنده پس از پرواز به لانه بازگرددبه این روش جلد کردن می گویند.

چشم تا به تا:به کبوترانی که چشمانی دو رنگ دارند یعنی هر کدام از چشمانشان یک رنگ است چشم تا به تا گویند.

چشم چغر:به کبوترانی گفته می شود که چشمانی بین زرد و قرمز داشته باشند.

چشم خروسی:به کبوترانی که چشمانی به رنگ خروس و قرمز دارند اطلاق می شود.

حمال:به کبوترانی که برای ازدیاد نسلی بهتر از ان ها استفاده شده و به جای جفت اصلی بر روی تخم ها خوابیده و جوجه ها را بزرگ می کند میگویند حمال.

حریف:به کسی که در مقابل پرورش دهنده دیگری قرار گرفته و کبوتران طرف مقال را صید نموده و به او پس نمی دهد می گویند حریف.

خوش سو:به کبوترانی که بسیار زود به لانه عادت نموده و لانه را سریعا شناسایی می نمایند خوش سو می گویند.

دم کل:به کبوتری که دم ان کنده شده و بی دم است دم کل گویند.

دان گیری:یکی از مراحل پرواز کبوترها تحت رژیم قرار دادن ان هاست به این رژیم که مقدار معینی دانه را در روز به ان ها می رساند دان گیری گویند.

داور:به معتمدی وارد به کار پرورش و مسابقه که طرفین برای مسابقه در نظر می گیرند و حرف او را کاملا قبول دارند داور می گویند.

دم فاق:به دم کبوتری گفته می شود که یک یا دو عدد از پرهای دمش دو شاخه باشد.

رم کردن:وقتی که کبوتر بر اثر دیدن حیوان شکارچی مانند عقاب و یا صدای بلند ناهنجار به پرواز در امده و بی اختیار به این طرف و ان طرف بپرد می گویند رم کرده است.

سئله:محل فروش کبوتر و وسایل مربوط به نگه داری ان.

سئله دار:شخصی که مغازه کبوتر فروشی و پرندگان زینتی دارد.

ساخته شدن:وقتی کبوتر توسط پرورش دهنده به امادگی جسمی برسد میگویند ساخته شده است.

سر دادن:وقتی پرورش دهنده کبوتران خود را پرواز می دهد می گویند کبوتر سر داده است.

سر پر:به کبوترانی که پس از کشیدن پرهایشان و رشد مجدد ان قبل از رسیدن کامل پرها به اندازه ای که بتواند پرواز کنند می گویند سر پر شده است.

فروبازی:وقتی کبوتر در اسمان نمایش می دهد میگویند فرو بازی می کند.

قلم کردن:کبوترانی که شاه پرهای ان را بچینند قلم شده اند.

قِل و واقِل:به جوجه کبوترانی که از سر شادابی حرکاتی نمایشی در اسمان انجام می دهند می گویند قل و واقل میکنند.

قیچی:به کبوترانی که پرهایشان را چیده باشند.

قرص بازی کردن:وقتی کبوتر نمایش هوایی خود را به طور کامل انجام دهد می گویند قرص بازی میکند.

غریب:به کبوترانی که به طور اتفاقی به لانه خودی وارد می شوند غریب می گویند.

غلط انداز:پرهایی که دور از چشم پرورش دهنده در بال های کبوتران رشد کرده باشد و موجب شود پرنده بی اختیار به پرواز دار اید غلط انداز می گویند.

کلنگی:به کبوتران نرو ماده میگویند کهن زدیک به تخم گذاری هستند و در همه جا در پی هم حرکت و یا پرواز می کنندو بیشتر هم نر به دنبال ماده است به این عملشان کلنگی می گویند .

کِرِ هَم:به جوجه های یک کلک که شبیه و هم سن و سال هم هستند کر هم گویند.

کنار در کردن:هر کبوتری که به سن بلوغ رسیده و برای ازدیاد نسل اماده شده باشد پر دهم که بلند ترین شاه پر بالش هست را نیز می اندازد و بدین ترتیب بلوغ کامل حاصل شده که در اصطلاح به این گونه پرندها می گویند کنار در رد کرده است.

کل: به دسته ای از کبوتران که به صورت فشرده در اسمان پرواز می کنند .

کبک کردن:کبوترانی که می خواهند برای مسابقه اماده کنند در ایام بهار پرهای بال و دمشان را به یکباره می کشند و به کبوتری که نه دم دارد و نه بال کبک کبک می گویند.و کسی که این عمل را انجام می دهد می گوید کبک کرده ام.

کت گرفته:کبوتری که بر اثر بیماری و یا پرواز یک یا هر دو بالش گرفته و خشک شده و دیگر قادر به پرواز نباشد می گویند کت گرفته شده است.

مایه:به کبوترانی که برای جفت گیری و ازدیاد نسل در نظر گرفته می شوند و پس انداز سال ها مرارت و زحمت هستند می گویند مایه کبوتر هستند.

مایه گیر:به کبوترانی که به ارتفاع زیاد را تجربه و پرواز می کنند و بالا می روند می گویند مایه گیر شده است.

مفت باز:به پرورش دهنده ای که پرندگان خود را قبل از جلد کردن کامل به پرواز در اورده و کبوتران مبتدی و بدون شناخت لانه خود را گم کنند.

مفلق:به کبوترانی که بین سنین جوجگی و بزرگ سالیند مفلق می گویند.

میان تو:به کبوترانی که در ارتفاع متوسط پرواز می کنند می گویند به میان تو رفته اند.

میان تو سنگین:به کبوترانی که در اسمان به علت ارتفاع زیاد سو سو می زنند می گویند به میان تو سنگین رفته اند.

نا جلد:به کبوتری گفته می شود که هنوز لانه خود را به درستی نمی شناسد.

نشان کردن:کبوتران پروازی را هنگام پرواز برای شناسایی بیشتر در آسمان یا زمین علامت گذاری می کنند و به این عمل می گویند نشان کرده اند.

ناحریف : به پرورش دهندگانی می گویند که هرگاه کبوترانشان بر بام یکدیگر بنشینند برای یکدیگر هدیه می برند ناحریف می گویند.

نما پریدن : به کبوترانی که در جلوی چشمان پرورش دهنده بپرد و پرواز نماید می گویند نما می پرد.

نی بندی : به چوبهایی که در قفس نصب می شوند تا کبوتران بتوانند به راحتی بر روی آنها نشسته و استراحت نمایند اصطلاحا نی بندی می گویند.

وِ شویی : به کبوتری که هیچ گونه محل و مسکنی نداشته و زندگی را باری به هر جهت می گذراند و نیز در حد بسیار پایینی از مرغوبیت است.

واریز کردن : کبوتران بعد از یک دوره پروازی به طرف پایین سرازیر می شوند که تعدادی از آنها بر بام خو نشسته و تعدادی دیگر مجددا بجای اول خود که همانا بالاترین قسمت آسمان است باز می گردند که پایین آمدن ناگهانی کبوتران را واریز کردن می نامند.

هِرِش : هرش به معنای دفعه است و در اصطلاع کبوتر داران هربار که کبوتران به پرواز در آیند می گویند یک هرش پریده اند.

 

به نقل از رضارسون کبوترباز صفی آباد معروف به رضا اشعل

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 16:39  توسط بیژن رستمی  |